Dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyunu Diyarbakır’da piyasaya sunulacak: Bejan

Dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyunu Diyarbakır’da piyasaya sunulacak: Bejan

Batmanlı iş insanı Behmen Doğu, Diyarbakır’da animasyoncu ve Kürtçe dublaj yapan 21 kişilik ekiple, “Bejan” karakterinde dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyununu piyasaya sunmaya hazırlanıyor. 

Önümüzdeki günlerde galası yapılacak olan Bejan Projesi, dört aşamadan oluşuyor. 

Projenin ilk ayağında “Bejan Oyun” var. Bejan Oyun, tüm akıllı telefonlardan, tabletler ve bilgisayarlardan indirilip oynanabilecek şekilde tasarlanıyor.

2-5 yaş arası çocuklara hitap eden oyun, eğlenerek öğretme yöntemi ile Kürtçe dilini öğretmeyi hedefliyor. 

İkinci aşamada ise Bejan Çizgi Film yer alıyor. Her sezonu 15 bölümden oluşacak olan çizgi film, ilk etapta Kürtçe ve Türkçe dublajla yayınlanacak.

 

Bejan çizgi filminde; ana karakter “Bejan” adında 7 yaşında bir kız çocuğu olacak. Bejan dışında insan yüzlü, uçabilen “Şahmaran” adında bir karakter de yer alacak.

Erkam Yazılım Şirketi, projenin üçüncü aşamada ise “Bejan Eğitim Seti” hazırladı. Eğitim Seti 20 kitaptan oluşacak. Seti hazırlarken var olan tüm Kürtçe çocuk eğitim kitapları incelendi.

3 adet anaokul, 10 adet 7-10 yaş (ilk okul seviyesi), 5 adet resimli hikaye kitabı, 1 adet boyama kitabı ve 1 adet görsel nesneler sözlüğünden oluşan bir eğitim seti hazırlandı. 

Dördüncü aşaması “Bejan Oyuncak” olacak. Bu aşamada da oyun, çizgi film ana karakterlerin oyuncakları üretilecek.

 

Projenin merkezi Batman’da, mutfağı Diyarbakır’da

Projeyi hayata geçirecek isim olan Batmanlı iş insanı Behmen Doğu, hazırlık sürecinin bir yıl sürdüğünü belirtti. Projeyi, ilk kez Independent Türkçe’ye anlatan Behmen Doğu, şunları söyledi: 

Projemizin mutfağı önemli ölçüde Diyarbakır. Senaryomuzu, müziğimizi, dublajımızı burada yaptık. Bejan karakteri ile yerel kültürümüzü tanıtmayı hedefliyoruz. Çizgi filmi izleyen başta çocuklarımız olmak üzere farklı ülkelerden çocuklar da bölgedeki kültüre aşina olacaklar. 


Ana karakterler; Bejan ve gizemli güçleri olan Şahmeran

Bejan çizgi filmi; iki boyutlu ürettilen bir yapım. Bejan, bir mirin (bey) kızı. Delal, Mem, Mirza isminde arkadaşları var. Bejan ile birlikte Şahmeran ana karakteri de var.

Şahmeran'ın, yarı insan, yarı hayvan; uçabilen, zamanda yolculuk yapabilen bir karakter olduğunu anlatan Doğu, Şahmaran karakterinin tasarımı hakkında şunları söyledi:

Çeşitli zamanlara ve çeşitli medeniyetlere gidiyoruz. Farklı mekanları ve kültürleri tanıtıyoruz. Bejan’ı izlediğiniz zaman yerel mimariyi, müzikleri göreceksiniz. Bazen tandır ekmeğini, bazen dengbejlerimizin sesini işiteceksiniz. Çok farklı, çok keyifli, yeni trendlere uygun uyarlamalar yaptık.

Bejan’ın, küresel bir marka olacağına inanıklarını ifade eden Doğu, "Çizgi film dışında çok dilli olarak geliştireceğimiz, Türkçe, Kürtçe, İngilizce dil seçeneklerinin desteklerinin olacağı Bejan oyunumuz var. Bejan, oyun dünyasından çocuklara eğitici bilgiler verecek" dedi.
 

"Çocuk oyunlarında öncülük yapmak istiyoruz"

Çizgi filmlerin çocukların gelişimine önemli katkıları olduğunu vurgulayan Doğu, "Bejan, pedagojik yönü güçlü, vurdulu kırdılı olmayan kültürel açıdan eğlenceli bir oyun olacak" şeklinde konuştu.

"Pandemi sürecinde anlaşıldı ki oyun sektörü çok gelişmiş durumda" diyen Doğu, Doğu ve Doğu Anadolu'da ise oyun sektörüne neredeyse hiç yatırım yapılmadığını; bu konuda öncü olmak istediklerini dile getirdi.

'Bejan’ın Oyun Dünyası' adıyla yılda en az iki oyun üretmeyi hedefliklerini belirten Doğu, "Projemizin tanıtım galasını Diyarbakır, İstanbul ve Erbil’de yapmayı planlıyoruz. İlk galamızı Diyarbakır’da olacak" dedi.

© The Independentturkish